Conte om misslyckad Luis Diaz-överföring och hur Spurs måste investera för att "bekämpa monster"

Conte om misslyckad Luis Diaz-överföring och hur Spurs måste investera för att “bekämpa monster”

Antonio Conte menar att Tottenham Hotspur måste investera varje säsong för att kunna slåss mot “monstren” i Premier League och han har också pratat om klubbens misslyckade försök att värva Luis Diaz.

Spurs resa till Anfield för att möta Liverpool på lördag kväll med Jurgen Klopps män som kämpar med Manchester City om Premier League-titeln medan Contes lag behöver ta poäng i racet om fjärdeplatsen med Arsenal och Manchester United. Tottenhams och Liverpools vägar har tagit olika riktningar de senaste åren och Conte fick frågan om det finns en liknande potential för klubben i norra London att växa som de röda hade när Klopp kom dit 2015.

“Jag tror att varje klubb kan ha stor potential att arbeta. Om du har tid, passion och mycket pengar att investera kan du försöka bli konkurrenskraftig och kämpa mot dessa monster. Jag vet inte nästa säsong med Newcastle vad kommer att hända. I England finns det många lag som vill investera mycket pengar och försöka förbättra sig och försöka kämpa för något mer speciellt,” sa Conte.

LÄS MER: Antonio Conte medger att Tottenham kommer att behöva spendera stora pengar på “viktiga spelare” för att nå toppen

“Jag tror att Tottenham inte är det enda laget som kanske hoppas på att göra det här. Det finns de andra lagen. Av denna anledning är det inte enkelt, det är inte lätt. Det är en svår väg för nu är den här ligan tuff och klyftan som finns mellan topplagen och de andra lagen är en viktig lucka, men vi måste försöka jobba väldigt hårt och förbättra säsong för säsong med bra investeringar. Du måste helt klart spendera pengar. Det här är säkert vad jag är säker på. “

En spelare som Spurs försökte investera i under transferfönstret i januari var Diaz. Tottenhams VD för fotboll Fabio Paratici höll förhandlingar med Porto om spelaren och klubben i norra London trodde att en affär närmade sig, bara för Liverpool att intensifiera sina planer på att värva yttern ett fönster tidigt och det var alltid den portugisiska stjärnans favoritdestination.

Tottenham slutade med att värva Juventus-yttern Dejan Kulusevski och mittfältaren Rodrigo Bentancur, som båda har gjort en stor inverkan för klubben sedan deras deadline-dagens ankomst som Diaz har gjort för Liverpool.

“Vi visste [Diaz] var en toppspelare. Jag tror att Paratici försökte se möjligheten att värva honom, men på samma sätt värvade vi Kulusevski och för att se den här spelarens förmåga att komma in i vårt lag, som Rodrigo Bentancur. För oss var dessa två värvningar väldigt viktiga eftersom laget har förbättrats i kvalitet, säger Conte.

“När det finns en viktig spelare är det viktigt att försöka värva honom eftersom du vet att en toppspelare kommer att förbättra ditt lag och kvaliteten på din trupp. Om du vill vinna något behöver du säkert spelare i toppen, inte spelare på medelnivå.”

Conte försöker ingjuta en ny mentalitet i Tottenham men hade gjort det klart att han inte tror att man kan överföra en vinnarmentalitet till någon, utan att det istället är något som måste förtjänas.

“Jag tror att enligt min åsikt får du vinnarmentaliteten, du blir en vinnare i det ögonblick du börjar vinna. Många pratar om “vinnarmentalitet, vinnarmentalitet” men du börjar få vinnarmentaliteten när du börjar att vinna, för när du börjar vinna förstår du att arbetet du gjorde gav det här resultatet”, sa han.

“När du börjar vinna blir det att vinna en drog för dig och du vill upprepa det. Du vill ha det här fantastiska ögonblicket, att fira, känna i detta ögonblick att du är bäst, förstår du? I samma ögonblick detta gör dig starkare för när du vinner betyder det att du är bäst.

“När du vet att du är bäst känner du att din övertygelse börjar stiga. Detta är viktigt, för när du är en vinnare och du börjar spelet vet du att i slutet, förr eller senare, kommer du att vinna matchen.”

Lördagen bjuder på en stor match på Anfield och Spurs går in i matchen efter en 3-1-seger mot Leicester som följde på nedslående prestationer mot Brighton och Brentford. Conte föreslog att pressen kan ha kommit till hans spelare i dessa två dåliga uppvisningar.

“Det kan hända i en match, två matcher i rad, och man kan kämpa på. Detta kan hända av många anledningar, kanske ibland har pressen börjat bli starkare och man måste börja vänja sig vid den här typen av press för innan de två matcherna mot Brighton och Brentford låg vi efter de andra, sa han.

“Sedan kom vi in ​​på fjärde plats och vi försökte försvara den positionen, men jag tror att det här laget och den här gruppen av spelare förbättras med alla aspekter, också för att hantera rätt press, och för att försöka ha en match för att göra våra fans och människorna som ska se matchen.”

Italienaren avstod dock från uppfattningen att Tottenham har höjt sina matcher mot de bättre lagen i Premier League den här säsongen men har kämpat mot de sidor som de förväntas övervinna, vilket i sin tur tyder på att de spelar bättre när de inte har tyngden av förväntningar på deras axlar.

“Nej, för jag kan säga att vi spelade mot Chelsea fyra gånger och förlorade varje gång. Den här jämförelsen stämmer inte. Vi förlorade fyra gånger mot Chelsea. Chelsea är på samma nivå som Liverpool och City och jag tror att det inte är av den här anledningen ,” han sa. “Visst, när du spelar igen den här typen av lag är pressen väldigt hög, men du måste också njuta av den här sortens spel eftersom du vet att du spelar mot ett riktigt starkt lag och att den här typen av framsteg du har gjort i dessa månader.

“I den här aspekten kommer det att vara mycket viktigt att inte bara få poäng, utan också att förstå vilken som är vår nivå – den nivå vi når i den här typen av spel – och också att förstå den här typen av monster.”

.
#Conte #misslyckad #Luis #Diazöverföring #och #hur #Spurs #måste #investera #för #att #bekämpa #monster

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *