Merrimack Valley country club stänger, säljs till populära hantverksbryggare

Merrimack Valley country club stänger, säljs till populära hantverksbryggare

En countryklubb i Merrimack Valley sa att den efter 25 år stänger och säljs till en populär hantverksbryggare i Massachusetts. “Det är med tunga hjärtan vi informerar er om att vi efter 25 underbara år har tagit det mycket svåra beslutet att sälja Tewksbury Country Club ”, skrev klubben på Facebook. Klubbens ägare sa till WCVB att covid-19-avstängningar och restriktioner bidrog till beslutet att sälja. “Vi stängdes av i nästan ett och ett halvt år och även när vi öppnade upp var det många restriktioner på plats,” sa ägaren Marc Ginsburg. På fredagen meddelade Tree House Brewing att det köper fastigheten. “En möjlighet dök upp från ingenstans. Det här var inte ens en konversation för tre veckor sedan”, sa Ginsburg om Tree House-affären. Tyvärr innebär försäljningen hjärtesorg för bröllopspar som hade lokalen bokad efter 2022. Alla 2022 datum kommer att fortsätta som planerat, men ungefär tre dussin evenemang var tvungna att ställas in för 2023. ”Saker och ting gick liksom belysningen snabbt. Vi försökte verkligen att bevara så mycket som vi kunde bevara, absolut för 2022,” sa Ginsburg. Ginsburg sa att de återbetalar alla insättningar och försöker hjälpa drabbade par att säkra nya platser. “Vi återbetalade allas evenemang och vi gav dem också lite kompensation för besväret där. Så de fick tillbaka sina pengar. De fick mer pengar utöver det, sa han. Tree House sa att de planerar en expansiv ölhall och butik och planerar att fortsätta driva golfbanan och andra bekvämligheter. “Tree House köper Tewksbury Country Club från Marc Ginsburg och familj. Genom att lära känna Marc och hans team och lära känna klubbens historia var det tydligt att de delar samma passion för fantastiska upplevelser och den noggranna uppmärksamhet på detaljer som vi gör. Vi kommer att fortsätta deras arv med Tree House Brewing Companys fulla kraft och entusiasm”, sa bryggaren i en release.Tree House har platser i Charlton, Deerfield, Sandwich i Massachusetts och dess fruktträdgård i Woodstock, Connecticut.

En countryklubb i Merrimack Valley sa att den efter 25 år stänger och säljs till en populär hantverksbryggare i Massachusetts.

“Det är med tunga hjärtan som vi informerar er om att vi efter 25 underbara år har tagit det mycket svåra beslutet att sälja Tewksbury Country Club”, skrev klubben på Facebook.

Klubbens ägare sa till WCVB att covid-19-avstängningar och restriktioner bidrog till beslutet att sälja.

“Vi stängdes av i nästan ett och ett halvt år och även när vi öppnade upp var det många restriktioner på plats,” sa ägaren Marc Ginsburg.

På fredag, Tree House Brewing meddelade det är att köpa fastigheten.

“En möjlighet dök upp från ingenstans. Det här var inte ens en konversation för tre veckor sedan”, sa Ginsburg om Tree House-affären.

Tyvärr innebär rean hjärtesorg för bröllopspar som hade bokat lokalen efter 2022.

Alla datum för 2022 kommer att fortsätta som planerat, men cirka tre dussin evenemang måste ställas in för 2023.

“Saker och ting rörde sig belysningen snabbt. Vi försökte verkligen att bevara så mycket vi kunde bevara, absolut för 2022, säger Ginsburg.

Ginsburg sa att de återbetalar alla insättningar och försöker hjälpa drabbade par att säkra nya platser.

”Vi återbetalade allas evenemang och vi gav dem också lite kompensation för besväret där. Så de fick tillbaka sina pengar. De fick mer pengar utöver det, sa han.

Tree House sa att de planerar en expansiv ölhall och butik och planerar att fortsätta driva golfbanan och andra bekvämligheter.

“Tree House köper Tewksbury Country Club från Marc Ginsburg och familj. Genom att lära känna Marc och hans team och lära känna klubbens historia var det tydligt att de delar samma passion för fantastiska upplevelser och den noggranna uppmärksamhet på detaljer som vi gör. Vi kommer att fortsätta deras arv med Tree House Brewing Companys fulla kraft och entusiasm, säger bryggaren i ett pressmeddelande.

Tree House har platser i Charlton, Deerfield, Sandwich i Massachusetts och dess fruktträdgård i Woodstock, Connecticut.

.
#Merrimack #Valley #country #club #stänger #säljs #populära #hantverksbryggare

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *