Milwaukee Bucks GM Jon Horst ställer frågor i spel 3

Milwaukee Bucks GM Jon Horst ställer frågor i spel 3

Följer Bucks‘ 103-101 seger i Game 3, Celtics var missnöjda med matchens funktionärer.

De trodde att Bucks vaktade Jrue Holiday smutsad Celtics vakt Marcus Smart på ett 3-poängsförsök med 4,6 sekunder kvar och att Smart förtjänade tre frikast. Smart och huvudtränaren Ime Udoka argumenterade passionerat sin position på banan, men tjänstemännen var inte överens och gav honom istället bara två. I slutändan genomförde Smart Celtics spelplan perfekt för att göra den första och missa den andra för att ge Celtics en chans att kvittera, men deras ansträngningar misslyckades och Bucks stängde med en vinst. Efter matchen fortsatte Celtics att hävda sin sak.

“Han fångade bollen, han förvandlades till sitt skott, båda fötterna satta. Du kan inte säga att det var ett svep. Du kommer in i ett skott, sa Udoka. “Dålig samtal, dålig no-call. Jag såg den personligen, men såg den bara på film. Det är ett skott. Han kryper in i ett skott och blir fälld på vägen upp. Dåligt missat samtal.”

På söndagen släppte ligan sin sista två minuter långa domarrapporten för Game 3 och listade regelbrottet som ett bekräftat korrekt samtal, och lade till, “Holiday (MIL) begår ett regelbrott genom att få kontakt med Smarts (BOS) armar innan han för bollen uppåt mot korgen. Ett personligt regelbrott kallas korrekt.”

Även om den sista sekvensen drog till sig den mesta uppmärksamheten, lät det inte som Bostons enda gnäll med Game 3-domaren. Under sin mediatillgänglighet efter matchen hänvisade Udoka till den mycket fysiska karaktären av lördagens match och hans övertygelse om att han borde vara den som klagade till funktionärer, inte hans spelare.

“Om de ska kalla det så, konsekvent i båda ändar, måste vi spela igenom det och inte gnälla om samtal och komma tillbaka,” sa Udoka.

Spelets ständigt närvarande fysiska karaktär var ett ämne i Bucks mediarum efter spel 3 också, men ingen av Bucks tränare Mike Budenholzer och inte heller Giannis Antetokounmpo bestämde sig för att driva ämnet för tjänstgöring när reportrarna får tillfälle. Holiday valde dock en annan taktik när han fick frågan om Antetokounmpos förmåga att göra 42 poäng effektivt samtidigt som han konsekvent spelade genom kontakt.

“Det är vad han gör, för att vara helt ärlig,” sa Holiday. “Vi hade inte bara hälften av deras frikast, men det var en ganska fysisk match. jag vet inte. Två aggressiva lag, två lag som älskar att sitta ner och spela försvar. Jag föreställer mig att det kommer att vara så för resten av serien.”

Och tydligen var Holiday inte ensam om den känslan.

Bucks, som organisation, var inte nöjda med flera saker när det gällde att döma i match 3, inklusive skillnaden i frikastförsök – 34 för Boston, 17 för Milwaukee – och Celtics försökte 17 frikast i den sista 16:33 av spelet (11 gånger i fjärde kvartalet), medan Bucks inte försökte ett enda frikast under samma tidsperiod.

“Jag menar detta uppriktigt: jag respekterar att det i slutändan är ett hårt jobb, eller hur? Jag kunde inte göra deras jobb. Du kunde inte göra deras jobb”, sa Bucks general manager Jon Horst söndag kväll i en exklusiv intervju med The Athletic. “Att döma är svårt, precis som att spela är svårt och att träna är svårt, och jag tror att vi alla har en standard att försöka bli bättre och förbättra. Och i slutet av dagen var det det som stod ut för mig. Vi måste förbättra oss. Det var inte en kvalitetsbasketmatch i slutspelet, och jag tror att domare spelade en roll i det.”

Medan Holiday och Antetokounmpo antydde hur laget kände om domaren under hela matchen och omedelbart efter matchen, blev organisationens åsikt fast när den kunde granska statistiken och även granska spelbandet för vad som var ett av de mer fysiska slutspelen. spel i nyare minne.

“När du börjar titta på siffrorna, det är bara, det är ganska upprörande,” sa Horst. “Och jag tycker att våra spelare och Bostons spelare bara förtjänar att få det åtgärdat och få det undersökt och att bara få en förbättring.”

“Jag förstår hur svårt jobbet är och saker händer, men man vill bara ha en rättvis match i slutet av dagen. Jag tycker att statistiken verkligen talar för sig själv.”

I sitt samtal med The Athleticdelade Horst några punkter som illustrerade lagets perspektiv.

Listan över statistik, delad med The Athletic, började med den övergripande skillnaden i frikast för båda lagen men inkluderade ytterligare detaljer i frikastsskillnaden i fjärde kvartalet. Till exempel, med hjälp av spårningsdata, hävdade Bucks att Celtics försökte 11 frikast på 14 drives under den sista kvarten, medan Bucks 10 drives resulterade i noll frikast.

Bucks uppdelning inkluderade också en rad statistik för individuella spelare:

  • Under de tre första kvarterna tog Antetokounmpo 12 skott i färgen och försökte 12 frikast. I den fjärde kvarten tog Antetokounmpo åtta skott i färgen men försökte inte ett frikast.
  • Holiday blev den första spelaren sedan 1993 som tog 30 skott i en slutspelsmatch och inte försökte ett enda frikast. Holiday tog 14 av sina 30 bilder i färgen.
  • Både Derrick White (åtta) och Jaylen Brown (11) noterade höjdpunkter i karriären i slutspel i en enda match i försök till frikast. White tog sex skott totalt, och bara två av dessa skott kom i färgen.

“Jrue Holiday, 30 field goal-försök, det är inte så att den här killen bara är en hoppskytt,” sa Horst. “Han är en stor, fysisk, stark guard som också, förresten, är en elit-kille. Jag menar, han är i toppen, oavsett, 80:e percentilen, 90:e percentilen i frikastförsök den här säsongen, och förmodligen någonstans runt det under hela sin karriär.

“För att ta 30 skott – vilket är fantastiskt, jag applåderar Jrue för att han gjorde allt han kunde för att hjälpa vårt lag att vinna i går, och han kände att han behövde vara så påstridig och så aggressiv – men att ha noll frikastsförsök, det står sig. ut.”

Medan de totala siffrorna drog till sig det mesta av Bucks irritation, tog de också undantag från ett specifikt spel som inte blev anropat av funktionärer under andra kvartalet.

Med skottklockan rinnande på en besittning, Grayson Allen försökte skjuta ett steg 3 över Robert Williams, men den blockerades på baksidan. När Allen sprang för att jaga den, han och Jayson Tatum trasslade in sig i en kamp om den lösa bollen och Allen tog tag i Tatums högra hand. Kontakten skickade Tatum i golvet, men leken fortsatte. Allen passade bollen till Holiday, som försökte en omtvistad 3 på högerkanten när Allen kraschade det offensiva glaset.

När Holidays skott gick genom nätet, Grant Williams kom över körfältet och kastade en axel i Allen, vilket slog honom till marken.

“Det här är svåra matcher att döma. Slutspelsbasket är svårt. All basket är svårt”, sa Horst. “Och jag tror i stort sett att spelets fysiska karaktär och hur varje lag spelar har varit en fördel för båda lagen. Jag tror att folk gillar att titta på det. Och det är ett roligt slutspelsmärke för basket.

“Men jag skulle bara säga, och jag vet att de är självreflekterande eftersom de är bra på sina jobb, men Grant Williams spelar på Grayson, det är helt enkelt onödigt. Alla som såg den pjäsen vet att den var farlig. Grayson hade ont igår kväll. Han var öm igen i morse. Jag tror att han kommer att spela i Game 4, men det var ett farligt spel. Det var ett icke-basketspel. Och det är onödigt.”

Grand Williams kroppskontroll av Allen gick ouppropat och i stort sett odiskuterat efter matchen, men pjäsen fastnade hos Horst en dag senare och exemplifierade den typ av spel som Bucks tror går över gränsen för playoffs fysiska karaktär. Med två lag som betonar hårt försvar kommer det fysiska spelet att fortsätta, men bara tiden kommer att utvisa om funktionärerna kommer att tillåta att försvaret är lika fysiskt framåt, speciellt nu när båda lagen har uttryckt oro över det.


Relaterad läsning

Aldridge: Ful basket i NBA-slutspelet är den bästa basketbollen

(Foto: Stacy Revere / Getty Images)

.
#Milwaukee #Bucks #Jon #Horst #ställer #frågor #spel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *