Royals fanapati börjar ta sig in igen.  Vad krävs för att behålla intresset?

Royals fanapati börjar ta sig in igen. Vad krävs för att behålla intresset?

Han tittade upp mot himlen och sedan ner på handsken och drog i de blå lädersnörena. Han verkade leta efter något: ett svar, en förklaring, en viss optimism.

Carlos Hernández, den 25-årige högerspelaren från Venezuela som visade lovande förra säsongen, hade precis tillåtit sex löpningar i en inning under Royals‘ 6-1 förlust mot Baltimore Orioles. Nederlaget avslutade ytterligare en skamlig serie 2022. The Royals har bara vunnit två av nio den här säsongen.

Det är 10 maj och kungligheterna är 9-17. Om det inte vore för de kämpande Detroit Tigersskulle Royals skryta med det sämsta rekordet i American League.

Siffrorna förklarar den ruttna starten. På plattan rankas klubben 28:a i OPS (.601), 28:a i promenader (69), 29:a i homeruns (13) och 22:a i hard hit rate (37,1 procent). Pitchingen verkar ta dessa rankningar personligt – och höjer. Royals rankas 27:a i ERA (4,62), 27:a i WHIP (1,39) och 29:e i förhållandet mellan streck och skritt (1,90).

Detta skulle vara lätt att avfärda om det var en engångsföreteelse. Men det är det inte. Inte i det minsta.

Sedan 2018, året då Royals började sin ombyggnad, rankas de på 28:e plats i OPS (.700) och 27:e i ERA (4.85). Kanske förklarar detta varför Royals rankas 25:a i närvaro (16 435 fans per match på Kauffman Stadium). Kanske är det detta som skapar en känsla som sammanfattas fint av BD, en kommentator på The Athletic: “Det enda som är värre än att framkalla frustration och ilska hos ens fanbas är att framkalla det som kommer efter det: apati. Återigen i år är Royals farligt nära att göra just det.

Om du behöver en påminnelse, förlorade Royals 10 matcher i rad under de första två veckorna av säsongen 2019. De förlorade sex i rad under andra veckan av säsongen 2020. Och de förlorade 11 matcher i rad förra maj. Även om Royals bara har spelat 16 procent av sin säsong 2022, är ångesten inte begränsad till fanskaran. Flera spelare har uttryckt frustration över sakernas tillstånd, vilket väcker följande frågor: Vad kommer det att krävas för att behålla intresset? Vad kommer att ge folk optimism om att klubben är avsedd att springa inom en snar framtid?

Frågorna i allmänhet frammanar en scen från den 2 juli förra året. Royals president för baseballverksamhet Dayton Moore satt i hemmet innan en match. En reporter frågade hur överraskad han var över kungligheternas svaga prestation.

“Du har hört mig säga det här förut, men du måste göra många saker rätt för att vinna en Major League Baseball spel, sa han. “När du har haverier på flera områden, menar jag, det gör det nästan omöjligt att vinna. Men man kan inte komma med ursäkter med skador. I slutet av dagen måste du se dig i spegeln som chef och utvärdera dina processer. Men i slutet av dagen kommer jag att tro på våra spelare, på (tränaren) Mike Matheny och tränarstaben.”

Det som är slående är hur sömlöst det här citatet passar in i den här historien ett år senare – ett år då klubben antas vara närmare strid.

Prognoserna börjar skilja sig. FanGraphs ZiPS ser Royals på väg mot 94 förluster.

Pitching haverier är en del av orsaken. Kris Bubic, som klubben tillkännagav som en starter över Brady Singer efter att Singer genomfört tre underväldigande vårträningsutflykter, har spelat 12 1/3 innings på fem starter. Royals valde Jackson Kowar efter en utflykt i de stora ligorna, och han har för närvarande en ERA på 10,18 på fem starter på Triple-A Omaha. Hernández, som har sett sin hastighetsnedgång och formen på sin snabbbollsnedgång, har 7.15 ERA på fem starter.

Det är svårt att se dessa situationer och inte gå tillbaka till förra året. På pitchsidan, Jakob Junis visade sig vara en av Royals bästa kastare genom sex utspel. Han hade en ERA på 3,47. Sedan degraderade kungligheterna honom till bullpen. Han tillät fem löpningar i sin första utflykt. Varken pitching-tränaren Cal Eldred eller bullpen-tränaren Larry Carter verkade hjälpa Junis att få sin form.

Detta är relevant eftersom Junis nu pitchar för San Francisco Giants. På 15 omgångar (inklusive en start) har han 1,20 ERA. Gräv djupare och du kommer att märka några intressanta element i hans pitchmix. Under 2019 kastade Junis 33,7 procent fyrsömmar, 29,7 procent glider och 17,3 procent sänkor. Den här säsongen kastar han 54,9 procent sliders, 22,1 procent sinkers och 6,9 procent fyrsömmar. Hans reglage är hans bästa pitch. Hans fyrsöm har länge varit en av hans värsta. Flip-flopping användningen har gjort underverk. Så har en förändring. Royals ville att Junis skulle vända på planen istället för att kasta en splitter. Med tanke på hans plats var det ingen lätt uppgift.

Intressant nog är Junis inte den enda pitchern som har gått vidare och lyckats. Brad Boxberger var i snitt 90 mph på sin fyrsömmar snabbboll 2019, och planen sjönk 20,1 tum i genomsnitt. 2021, efter att ha skrivit på med Milwaukee Brewers, Boxberger hade i snitt 93,5 mph på sin snabbboll, och planen sjönk 14,1 tum i genomsnitt, vilket förstärkte stigningseffekten och gjorde det mycket svårare att slå. Under 2019 med Royals, Wily Peralta kastade inte en splitter. Nu med Tigers är det planen han tjänar mer på än någon annan. Jorge López kastar nästan fyra km/h snabbare med Baltimore Orioles den här säsongen än vad han gjorde med Royals 2019. Tampa Bay Rays avlastare Jason Adam är en av de bästa inom baseboll den här säsongen. Han kastar en förändring oftast (han kastade bara 7,9 procent med Royals 2018) och använder en reglage, som han inte kastade med Royals.

Noterbart är att nuvarande Royals stora ligor inte är okunniga om de framsteg som andra har gjort på andra håll.

På träffsidan är det mycket av detsamma. År 2021, Jorge Soler kämpade kraftigt. Matheny verkade inte ha något svar. “Det är galet vad han kan göra,” sade Matheny i juni förra året. “Vi fortsätter bara att leta efter nycklar för att låsa upp den.” Tränaren Terry Bradshaw hade svårt att hitta dem. Först när specialuppdraget träffade tränaren Mike Tosar dök upp förvandlades Soler till den typ av slagare som fortsatte med att bidra till Atlanta Braves World Series-lopp.

Visserligen lade Royals till tidigare assisterande slagkoordinatorn Keoni DeRenne till sin stora ligastab under lågsäsongen för att hjälpa till att förändra arbetsvanorna som träffarna använder före matcher. Fortfarande, Med Merrifieldtill exempel, rankas sist bland alla kvalificerade slagare i wRC+. Salvador Perez slår bara .204. Carlos Santanasom klubben inte handlade vid förra årets deadline, har en .566 OPS. Adalberto Mondesi hade slagit ut 20 gånger på 50 slag innan han slet sitt ACL. Ytterspelaren Edward Olivares – som en scout nämnde förra året och frågade: “Varför spelar han aldrig?” — var klubbens bästa slagman (172 wRC+ på 38 plåtspelningar) innan han drabbades av en höger quad-sträckning i helgen.

Som Moore sa förra året kan klubben inte komma med ursäkter för skador. Saken är den här: The Royals har hållit fast vid Merrifield, Santana och Mondesi under de senaste åren, snarare än att byta dem. De har anförtrott Eldred och Carter att sköta de unga kastarna till de stora ligorna sedan 2017, och detsamma gäller med Bradshaw på träffsidan. De har fortsatt att verka med en fot i det nuvarande vattnet och en i framtiden. Båda verkar molnigare än någonsin. Så, vad kan kungligheterna göra?

Att se sig i spegeln, utvärdera processer och tro på roster och tränarstaben var förra årets svar. Och det känns precis som problemet.

(Foto av Zack Greinke: Keith Gillett / Icon Sportswire via Getty Images),

.
#Royals #fanapati #börjar #sig #igen #Vad #krävs #för #att #behålla #intresset

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *