I en intervju avslöjar VyStar-chefen att vd:n har varit på semester i nätbanksfrågor men "varit otroligt involverad"

I en intervju avslöjar VyStar-chefen att vd:n har varit på semester i nätbanksfrågor men “varit otroligt involverad”

JACKSONVILLE, Fla. – Eftersom VyStar Credit Union-medlemmar har kämpat för att få information om sina konton i en vecka nu, sa en VyStar-chef att det inte finns någon tidsram för när problemet kommer att åtgärdas, men de arbetar dygnet runt för att lösa problemen.

Kreditföreningens nätbank och mobilbanksapp var fortfarande nere ungefär en vecka efter a planerat avbrott i fredags. Kreditföreningen säger att allas pengar och transaktioner är säkra, men kunderna klagar på olägenheter och ibland inkonsekvent information.

På fredagen pratade News4JAX-reportern Anne Maxwell en-mot-en med VyStar Credit Union Chief Member Experience Officer Joel Swanson.

Ad

Oklippt: Tryck på play-knappen nedan för att se hela intervjun med VyStars chief member experience officer

Se News4JAX-reportern Anne Maxwells intervju med VyStar Credit Union Chief Member Experience Officer Joel Swanson.

Maxwell: “Vad är det egentligen för fel på VyStars nya plattform för online- och mobilbank?”

Swanson: “Vi hade en planerad konvertering förra helgen för att gå över till en ny online- och mobilbankupplevelse, och målet var att ge våra medlemmar en förbättrad medlemsupplevelse. Tyvärr, när det kom live, hade vi några oväntade problem.”

Maxwell: “Vilka frågor?”

Swanson: “Vi hade från början några prestandaproblem, och det är det primära problemet som vi har haft är bara med några prestandaproblem baserat på verkliga erfarenheter av det.”

Maxwell: “Är du säker på att nätbanken kommer att fungera senast nästa vecka?”

Swanson: “Jag kan inte ge dig en tidsram, men jag kan berätta att vi arbetar dygnet runt för att få upp systemet så snabbt som möjligt och vi har gjort betydande framsteg.”

Ad

Maxwell: “I juni, kanske, skulle det vara klart?”

Swanson: “Jag är övertygad om att systemet snart kommer att vara klart för våra medlemmar.”

Maxwell: “En News4JAX Insider skrev på vår hemsida, kan inte komma igenom till chatten, telefoner har långa väntetider och ingen har ens nämnt att det kostar nästan $5 per gallon att gå till en filial bara för att få ett aktuellt saldo. Jag menar, folk är frustrerade.”

Swanson: ”Och jag ber om ursäkt, och vi tar ansvar. Jag, på uppdrag av hela vårt ledande ledningsteam, tar ansvar för de problem och besvär som våra medlemmar utsätts för under denna tid. Men vi gör allt vi kan för att bemanna vårt kontaktcenter och våra filialer, för att ge den tjänsten till medlemmarna. Vi har back office-teammedlemmar över hela företaget som har klivit ut och gått in i filialer och tar emot samtal för att försöka ta emot medlemssamtal. Som sagt, jag förstår frustrationen med några längre väntetider.”

Ad

Maxwell: “Var är VD?”

Swanson: ”Vd:n var på en planerad resa på en avlägsen plats redan när dessa problem uppstod. Så fort de inträffade var han tillsammans med hela vårt VyStar-ledarteam i konstant kommunikation och har varit det, och han gjorde planer och började transitera tillbaka till Jacksonville och är på väg tillbaka just nu.”

Maxwell: “Varför flög han inte tillbaka direkt för att hjälpa?”

Swanson: “Han var på en avlägsen plats och logistiken var svår, och han lade in planer omedelbart och är redan på väg tillbaka.”

Maxwell: ”Så han har varit på semester i en vecka? Har han jobbat med det här sedan i fredags?”

Swanson: “Vår vd var redan med på resan när det här började, och han har varit i konstant kommunikation, och som vi vet i dagens värld med distansarbete, har han varit otroligt involverad och engagerad hela tiden.”

Maxwell: “Var var han?”

Ad

Swanson: “Jag kan inte avslöja det.”

Maxwell: “När kommer han tillbaka?”

Swanson: “Han är på väg tillbaka nu.”

Maxwell: “Tillbaka i juli meddelade programvara, företaget Nymbus – som har kontor i den här byggnaden, enligt sin webbplats, på grund av sitt samarbete med VyStar – att VyStar hade valt Nymbus som sin online- och mobilbanklösningspartner efter en 20 miljoner dollar investering av VyStar redan i april i Nymbus nybildade kreditföreningsserviceorganisation, och webbplatsen visar att du sitter i styrelsen för Nymbus styrelse?”

Swanson: Nickar.

Maxwell: “Varför valde VyStar Nymbus och har de haft erfarenhet av att framgångsrikt implementera ett banksystem som detta tidigare?”

Swanson: “Ja, VyStar valde Nymbus efter grundlig due diligence och utvärdering av deras teknologi som de tar ut på marknaden. De har över 25 andra kunder, inklusive en som är en bank på 50 miljarder dollar och har framgångsrikt implementerat lösningar som denna tidigare, men varje implementering är unik.”

Ad

Maxwell: “Är det här som ett helt nytt system? Har någon annan använt denna exakta teknik tidigare?”

Swanson: “Det här systemet från Nymbus används i andra banker och kreditföreningar, men den unika implementeringen som vi har här har nyanser som inte finns i andra implementeringar.”

Maxwell: “Kan det vara en fråga om skala eller fanns det ett problem i koden?”

Swanson: “Skala är definitivt en del av problemet.”

Medan vi var på VyStar hade vi eskorter som representerade kreditföreningen som eskorterade oss genom verksamheten. Vi bad att få komma förbi Nymbus kontor men fick avslag.

VyStar berättade att Nymbus inte är den enda leverantören som arbetar med detta projekt. Vi väntar på att höra vilka andra som också är inblandade.

En talesperson för Nymbus släppte följande uttalande:

“Nymbus har åtagit sig att förse våra kunder, partners och deras kunder med den mest innovativa och pålitliga tekniken. VyStar Credit Unions nya system är ett komplext projekt med flera leverantörer, och vi fortsätter att aktivt utvärdera situationen i samarbete med kreditföreningens ledningsgrupp och alla andra inblandade leverantörer. Vi förstår bördan som detta har lagt på VyStars medlemmar, och vår prioritet är att se till att de har onlineåtkomst till sina konton så snabbt som möjligt.”

Ad

Under tiden sa VyStar att det finns 40 till 50 personer dygnet runt i frågan och att de har 900 personer som arbetar med kundtjänst.

Vi frågade också VyStar om några specifika problem som vi har hört från några News4JAX Insiders och tittare om transaktioner som inte fungerar korrekt. Kreditföreningen sa återigen att dess kärnsystem är korrekta. Det uppmuntrar alla med specifika problem att kontakta eller besöka en filial.

Medlemmar kan också få sitt saldo genom att använda Magic*Touch genom att ringa 904-777-6000 eller 800-445-6289 och välja “Alternativ 0”. VyStar noterar att medlemmar kommer att behöva sitt medlems-ID för att använda den här funktionen.

Copyright 2022 av WJXT News4JAX – Alla rättigheter reserverade.

.
#intervju #avslöjar #VyStarchefen #att #vdn #har #varit #på #semester #nätbanksfrågor #men #varit #otroligt #involverad

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *