Frågor och svar: VyStar-talesman säger att kreditföreningen gör "stora framsteg"

Frågor och svar: VyStar-talesman säger att kreditföreningen gör “stora framsteg”

JACKSONVILLE, Fla. – News4JAX skickade en lista med frågor till PR-byrån som arbetar med VyStar på måndagen efter 10 dagars avbrott i mobil- och internetbanker.

Även på måndagen fick News4JAX veta Florida Office of Financial Regulation övervakar situationen. Vi också frågade medlemmarna om de planerade att stanna med kreditföreningen mitt i avbrottet – och hundratals personer har skickat ett svar till oss till måndag kväll.

PR-byrån som arbetar med kreditföreningen skickade oss ett svar på våra frågor, inklusive följande svar som den sa kom från en VyStar-talesman.

Ad

F: Är avbrottet 2016 överhuvudtaget informera företaget om hur man ska svara på detta?

S: Liksom 2016 är vi fortfarande dedikerade till att göra allt vi kan för att stödja våra medlemmar under denna omvandling. Samtidigt som vi kontinuerligt arbetar för att få onlinebanking live, har vi även:

  • Utplacerade backoffice-anställda från andra avdelningar för att arbeta i våra filialer och på vårt Contact Center.

  • Utökade öppettider för Contact Center från 07:00 till 21:30 idag den 23 maj.

  • Utökade öppettider för Contact Center tisdagen den 24 maj och onsdagen den 25 maj från 06:00 till 21:30

  • Att hålla utvalda filialer öppna till kl. 18.00 tisdagen den 24 maj och onsdagen den 25 maj. Dessutom öppnar utvalda filialer drivkraften kl. 08.00 tisdagen den 24 maj och onsdagen den 25 maj.

  • Proaktivt avstå från VyStar-avgifter under den tidsram som Online Banking är offline.

F: Vi får hela tiden höra att ett kontrakt löpte ut med den tidigare leverantören – är det därför som kreditföreningen inte har kunnat återgå till det gamla systemet?

S: Nej. Vi har fortsatt att utforska alla alternativ för att återföra onlinetjänster till våra medlemmar, inklusive att aktivt arbeta och konsultera med flera leverantörer som är associerade med både nya och tidigare plattformar.

Ad

F: Någon uppdatering om tidslinjen för lösning?

S: Våra team arbetar dag ut och dag in för att få tillbaka tillgången till våra medlemmar så snabbt som möjligt. Vi gör stora framsteg.

F: VyStar-chefen Joel Swanson sitter i Nymbus styrelse. I vilken utsträckning påverkade hans engagemang beslutet att byta system?

S: 2021 investerade VyStar i Nymbus och valde företaget som sin digitala bankpartner. Som en del av VyStars investering beviljades kreditföreningen en volontärtjänst i sin styrelse. Detta ger VyStar en plats vid bordet, vilket gör det möjligt för oss att bättre skydda investeringen.

VyStar valde Nymbus som en av många leverantörer för vår online- och mobilbanklösning. VyStar valde Nymbus produkt efter grundlig due diligence och utvärdering av tekniken de tar ut på marknaden. De har över 25 andra kunder, inklusive en som är en bank på 50 miljarder dollar och har framgångsrikt implementerat lösningar som denna tidigare, men varje implementering är unik.

Ad

Det faktum att vi har en frivillig styrelseplats gör att vi kan hjälpa till att forma riktningen för deras företag och skapa en lösning som maximerar värdet och ger de bästa tjänsterna till VyStar-medlemmar.

F: Hade/har VyStar en backupplan på plats ifall den nya plattformen inte fungerar/fungerar som förväntat?

S: Ja, vi har undersökt och samtidigt sökt efter flera alternativ – eller säkerhetskopiera planer – för att säkerställa att vi kan återföra service till våra medlemmar så snabbt som möjligt.

F: Kan VyStar återgå till det gamla systemet för närvarande? Varför eller varför inte?

S: Det här är ett komplext projekt med flera leverantörer. Vi fortsätter att utforska alla alternativ, inklusive att återgå till det tidigare systemet, för att återföra service till våra medlemmar så snabbt som möjligt. Vårt mål är att leverera en hållbar, långsiktig lösning.

News4JAX har två gånger begärt att få intervjua vd Brian Wolfburg, och i måndags kväll skickade vi en tredje förfrågan. Vi hoppas att höra tillbaka och få svar direkt från toppen.

Copyright 2022 av WJXT News4JAX – Alla rättigheter reserverade.

.
#Frågor #och #svar #VyStartalesman #säger #att #kreditföreningen #gör #stora #framsteg

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *