Lakers anställer Bucks assistent Darvin Ham som första gången huvudtränare

Lakers anställer Bucks assistent Darvin Ham som första gången huvudtränare

Lakers anlitade Darvin Ham som deras nästa tränare, sa källor till The Times på fredagen.

Beslutet kom efter att Ham träffade Lakers på torsdagen i Los Angeles, vilket avslutade en process som började den 11 april när laget sparkade Frank Vogel efter dess Säsongen 33-49. Avtalet ska enligt uppgift vara på fyra år.

Ham, 48, tillbringade de senaste fyra säsongerna som assisterande tränare för Milwaukee Bucks och vann ett mästerskap förra året. Han hade en åttaårig karriär i NBA som spelare och vann en titel mot Lakers med Detroit Pistons 2004.

Lakers har inte meddelat anställningen och avböjt kommentarer.

“Så jäkla exalterad”, twittrade LeBron James fredag ​​kväll. “Grattis och välkommen Coach Dham!!”

Enligt källor med kunskap om processen kommer Ham att få en stor mängd självstyre, inklusive möjligheten att välja sin egen tränarstab. Han förväntas träffa nuvarande Lakers-personal nästa vecka.

Ham imponerade på Lakers med sin förmåga att kommunicera och hålla folk ansvariga, enligt källor, ett avgörande inslag i deras sökande efter att ersätta Vogel.

“När det gäller vad det här laget behöver just nu, känner vi att med, uppenbarligen, superstjärnor i vårt lag, vi vill ha en stark röst som kan inspirera spelarna att spela på högsta konkurrensnivå varje kväll,” general manager Rob Pelinka sa efter att laget sparkat Vogel. “Och jag tror att det kommer att vara en av de rungande egenskaperna som vi letar efter när det gäller att hålla alla från toppspelaren i vårt lag till den 15:e mannen till en viss ansvarighet.”

Källor sa att Lakers hoppades hitta en kandidat som kunde få stöd från hela organisationen, något som inte alltid var fallet med Vogel trots att de vann mästerskapet 2020.

Lakers, sa källor, intervjuade den tidigare Portland-tränaren Terry Stotts den här veckan och planerade att prata med Golden State-assistenten Kenny Atkinson, men efter mötet med Ham på torsdagen bestämde sig Lakers för att de hade hittat sin man.

Under sina nästan 10 år som assistent till Bucks-tränaren Mike Budenholzer byggde Ham upp ett rykte för sin förmåga att relatera till spelare med passion, ärlighet och konkurrenskraft. Han anses vara en bra tränare som har lite mer defensiv expertis.

Hams resa till NBA var osannolik, eftersom han bara spelade sitt sista år i gymnasiebasket. Han gick på Otero Junior College i La Junta, Colo., under en säsong innan han gick över till Texas Tech.

Han uppnådde viss nationell berömmelse i NCAA-turneringen 1996 när han krossade ryggtavlan med en dunk mot North Carolina. Ett foto av smällen fick honom på omslaget till Sports Illustrated.

Ham gick odraftad men skrev på med Denver och började en NBA-karriär som inkluderade stopp i Indiana, Washington, Milwaukee, Atlanta och Detroit. På 417 matcher gjorde han i snitt 2,7 poäng och 2,3 returer på 12,4 minuter. Ham spelade även i Spanien och Filippinerna.

Efter att ha arbetat i utvecklingsligan började Ham sin NBA-tränarkarriär med Lakers som spelarutvecklingstränare 2011, och arbetade för Mike Brown.

2013 åkte Ham till Atlanta för att arbeta för Budenholzer, och inledde ett förhållande med honom som skulle fortsätta till Milwaukee.

Hans väg från gymnasiet till NBA som rollspelare och långvarig assistent ger honom en bred kunskapsbas när han har skapat en karriär inom professionell basket.

Han kommer att bli den 28:e tränaren i Lakers historia och den fjärde svarta tränaren. Ham är den andra förstagångstränaren som Lakers har anställt i sina tre senaste sökningar. Laget anställde tidigare Laker Luke Walton 2016 efter hans framgångsrika snålhet som assisterande och tillfällig tränare i Golden State. Walton gick 98-148 med Lakers.

Sökandet efter att landa Ham var i stort sett händelselöst, en förändring från den dramafyllda processen att ersätta Walton 2019. Under den processen valde en favorit, Monty Williams, att ta jobbet som coach för Phoenix Suns. En annan, Tyronn Lue, kunde inte komma överens med Lakers på viktiga punkter som lön, kontraktslängd och beslut om tränarstaben.

Till en början trodde ligakällor att Lakers skulle jaga etablerade tränare som Utahs Quin Snyder, Torontos Nick Nurse och Philadelphias Doc Rivers. Alla tre är dock under kontrakt och med sparsamt draftkapital saknade Lakers kompensationen för att skaffa en tränare från ett annat lag.

Snyder, sa källor, var inte intresserad av en flytt till Lakers. Medan Rivers verkade vara ett seriöst alternativ för vissa Lakers beslutsfattare, sa 76ers president Daryl Morey att Rivers skulle stanna kvar i laget efter att de blivit utslagna från slutspelet av Miami.

Michigans tränare Juwan Howard, som intervjuade Lakers 2019, var heller aldrig ett seriöst alternativ på grund av hans önskan att stanna kvar hos Wolverines för att träna sina två söner.

I deras sökande pratade laget med Ham, Stotts, Atkinson, före detta NBA-tränaren Mark Jackson, Milwaukee-assistenten Charles Lee och Toronto-assistenten Adrian Griffin innan de skärpte sökandet till Ham, Stotts och Atkinson.


#Lakers #anställer #Bucks #assistent #Darvin #Ham #som #första #gången #huvudtränare

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *