Correa träffar COVID IL, ytterligare ett slag mot utarmade tvillingar

Correa träffar COVID IL, ytterligare ett slag mot utarmade tvillingar

Senaste smällen kom i måndags, när Carlos Correa testade positivt för covid-19 under tvillingarnas 7-5 förlust till tigrarna i Comerica Park. Kortstoppet måste gå med i frontlinjens start Joe Ryan och backup utespelare Gilberto Celestino på covid-skadadelistan, och den redan slagna tvillinglistan kommer att behöva gräva allt djupare för att sätta in vad som troligen kommer att bli en mycket annorlunda 26-mannalista i Kanada.

Twins manager Rocco Baldelli sa att Correa började uppvisa symtom på söndagen och blev värre på måndagen, med nyheten som kom fram under Minnesotas serieöppning mot Detroit. Correa är vaccinerad mot COVID-19, sa Baldelli.

“Det är något som alla lag i ligan har att göra med,” sa Baldelli. “Det känns inte bra när det är ditt lag som går igenom det. Det känns inte som att vi har kunnat skaka det på ett litet tag.”

Att ha tre spelare nere samtidigt med covid är särskilt utmanande i ljuset av tvillingarnas andra skador och det faktum att presidenten för basebollverksamheten Derek Falvey på söndagen indikerade att tvillingarna förväntar sig att ha “några” spelare som inte kommer att kunna fortsätta på roadtrip på grund av den kanadensiska regeringens regler som hindrar inträde för spelare som inte har fått covid-19-vaccinet. Det är inte att nämna det faktum att klubben för närvarande är fast i en sträcka av 18 matcher på 17 dagar utan en ledig dag.

Correas positiva test är också särskilt olämpligt för tvillingarna eftersom det kommer en dag efter skadan till Royce Lewis, klubbens nr 1-prospekt och Correas till synes Major League-klara backup vid shortstop. Lewis hade redan imponerat med en .300/.317/.550 linje i en 12-spels cameo innan han drabbades av ett blåmärke i sitt högra knä när han gjorde en fångst i mittfältet på söndag. Tvillingarna hade flyttat honom till olika positioner runt både in- och outfield för att hitta honom speltid i de stora ligorna.

Just nu verkar tvillingarna vara redo att hålla fast vid en kombination av Jorge Polanco och Nick Gordon vid kortstopp – men med Celestino åsidosatt är Gordon också klubbens primära backback. Om Polanco flyttar till shortstop – som han gjorde i måndags – skulle det starta en krusningseffekt som sannolikt skulle glida Luis Arraez till tvåan och fixa Jose Miranda på första basen.

“Vi har hanterat flera skiftnycklar [in the plans] nyligen, och det känns som att när saker kommer, kommer de i hop, säger Baldelli. “Ärligt talat, det förändras inte – du måste vara beredd på vad som helst. Ingenting borde överraska dig.”

Här är en titt på alla de senaste incidenterna som har lett till den här aktuella situationen:

Baldelli gjorde ingen indikation före måndagens match att antingen Ryan eller Celestino är nära att återvända från COVID IL, och i Ryans fall noterade skepparen att högerhäntaren troligen kommer att behöva rampa tillbaka till bullpens och hans kastprogram innan han återvände, som hur Dylan Bundy tog tid att bygga upp sig till full delaktighet efter sin egen match med COVID-19.

Tvillingarna får en uppskov i den meningen att placeringen av en tredje spelare på COVID IL ger dem friheten att kalla in en icke-rosterspelare (en som inte redan är på 40-manna) för att fylla Correas rosterplats. De kan senare ta tillbaka den ersättningsspelaren från 40-mannalistan utan att behöva utsätta honom för direkta undantag, vilket normalt krävs i sådana situationer.

Alex Kirilloff, Mark Contreras och José Godoy är de enda friska 40-mannapositionsspelarna i Triple-A St. Paul. Icke-listakandidater i Correas ställe kan inkludera infältarna Jermaine Palacios och Spencer Steer eller ytterfältarna Jake Cave, Derek Fisher eller Cole Sturgeon.

“Det är en stor förlust”, sa Miranda om Correa. “Han är en av de viktigaste delarna av laget. Men vi måste bara fortsätta gå igenom det här under de två dagar vi inte kommer att ha honom här. Vi Jag kommer bara att fortsätta spela som ett lag och göra de små sakerna.”

.
#Correa #träffar #COVID #ytterligare #ett #slag #mot #utarmade #tvillingar

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *