Phillies sparkar Joe Girardi efter en dyster start på säsongen

Phillies sparkar Joe Girardi efter en dyster start på säsongen

Joe Girardis sits gick från varm till upp i rök.

Philadelphia Phillies sparkade sin manager mitt i en 22-29 start på säsongen 2022, meddelade laget i fredags.

Girardi, gör sin veckovis framträdande på Sirius XM:s MLB Network Radio på fredagsmorgonen verkade han förstå var det var fel för honom och hans trupp.

“Vi underpresterade och det faller på mig,” sa han. “Det här är vad som händer.”

I hans sinne var det inte bara en sak som ledde till slutet på hans Phillies-period.

“Jag tror att det finns ett antal anledningar till att vi inte vann,” sa han. “Vi gav för många extra outs som förmodligen kostade oss 4-5 matcher kanske? Kanske ännu mer. Jag tror att vår bullpen ibland kämpade. Vi hade några killar som jag tror har mycket bättre grejer än den potential de har ställt upp för, vilket ledde till några matcher. Och jag tror att några killar fick lite tröga starter, offensivt. Och det händer, eller hur? Men, du vet, jag tror att du kan övervinna ibland, en sak, kanske till och med två, men ibland när det är mer än så tycker jag att det är lite svårt.”

Girardis tid går mot sitt slut i Philly med ett rekord på 132-141 över två plussäsonger. Den tidigare Yankees-tränaren tillbringade 10 säsonger i Bronx och ledde laget till en World Series-titel 2009 innan han fick sparken 2017.

Joe Girardi fick sparken av Phillies den 3 juni 2022.
Robert Sabo

Han kom till ett Philly-lag som redan hade börjat fylla på med kontrakt med stora pengar. Bryce Harper, den regerande NL MVP, gjorde en 13-årig affär på 330 miljoner dollar innan Girardi kom ombord 2020. Strax efter kom catcher JT Realmuto i fem år och 115,5 miljoner dollar, pitcher Zack Wheeler för 118 miljoner dollar under fem år, och stora fladdermöss i Nick Castellanos (fem år, 100 miljoner dollar) och Kyle Schwarber (fyra år, 79 miljoner dollar). Allt som allt delade frontkontoret ut 742,5 miljoner dollar som spenderats under 32 “kontraktsår”.

Lönelistan på 224 miljoner dollar har ännu inte blivit en framgång på planen, och bristen på resultat blev Girardis kors att bära.

“Jag kan se tillbaka på det här förra veckan när vi var, jag vet inte, 3-7, och jag tror realistiskt sett att vi borde ha varit 7-3,” sa han som ägare till ett 1120-935 rekord under 14 säsonger leda en MLB-klubb. “Tja, det kommer att falla på mig, för det var vi inte. Jag förstår det. Jag ber bara att de blir bättre och att de kommer till slutspelet.”

Det är en känsla som delas av receptionen, som redan har ont om tid för att rätta till skeppet.

“Det har varit en frustrerande säsong för oss fram till denna punkt, eftersom vi känner att vår klubb inte har spelat upp till sina förmågor”, sa Phillies president för basebollverksamheten Dave Dombrowski i ett uttalande. “Medan vi alla delar ansvaret för bristerna kände jag att det behövdes en förändring och att en ny röst i klubbhuset skulle ge oss den bästa chansen att vända saker och ting.”

Den nya rösten kommer i form av Rob Thomson, en långvarig grupp av Girardi som går tillbaka till deras 10 säsonger tillsammans med Yankees.

“Jag är extremt exalterad över den här möjligheten och jag uppskattade det förtroende Dave har visat för mig”, sa han. “När det är sagt är det här en känslosam dag för mig, efter att ha arbetat nära Joe i så många år. Det här har varit mitt hem de senaste fem åren och jag bryr mig djupt om den här franchisen, den här staden, våra spelare, våra tränare, vår personal och våra fans, jag är redo att leda det här laget och ser fram emot att börja jobba och vända det här runt.”

Thomson, som tillbringade 10 av sina 28 säsonger med Yankees organisation som bänk och tredje bastränare för storklubben, blir den 56:e managern i franchisehistorien. Han kommer att få sin första match för laget på fredag ​​mot ett kämpande Angels-lag.

“Jag tror att vi har en talangfull grupp som kan komma tillbaka på rätt spår och jag är övertygad om att Rob, med sin erfarenhet och förtrogenhet med vår klubb, är rätt man att leda oss framåt”, sa Dombrowski.

.
#Phillies #sparkar #Joe #Girardi #efter #dyster #start #på #säsongen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *