Se vem som vann på Tony Awards

Se vem som vann på Tony Awards

“West Side Story”-stjärnan och Oscarsvinnaren Ariana DeBose var värd för ceremonin.

Se nedan för en komplett lista över nominerade, med vinnarna markerade i fetstil.

“Hängmän”, Martin McDonagh

“Lehman-trilogin”, Stefano Massini och Ben Power *VINNARE

“Protokollet”, Tracy Letts

“Skeleton Crew”, Dominique Morrisseau

Bästa musikal

“Flicka från norrlandet”

“MJ”

“Herr lördagskväll”

“Paradise Square”

“SIX: The Musical”

“En konstig slinga” *VINNARE

Bästa revival av en pjäs

“American Buffalo”

“för färgade tjejer som har övervägt självmord/när regnbågen är enuf”

“Hur jag lärde mig att köra”

“Ta ut mig” *VINNARE

“Tror i åtanke”

Bästa revival av en musikal

“Caroline, eller förändring”

“Företag” *VINNARE

“Musikmannen”

En musikals bästa bok

“Girl From The North Country,” Conor McPherson

“MJ,” Lynn Nottage

“Mr. Saturday Night”, Billy Crystal, Lowell Ganz & Babaloo Mandel

“Paradise Square”, Christina Anderson, Craig Lucas & Larry Kirwan

“A Strange Loop,” Michael R. Jackson *VINNARE

Bästa originalmusik (musik och/eller text) skriven för teatern

“Flying Over Sunset,” Musik: Tom Kitt, Text: Michael Korie

“Mr. Saturday Night,” Musik: Jason Robert Brown, Text: Amanda Green

“Paradise Square,” Musik: Jason Howland, Text: Nathan Tysen & Masi Asare

“SIX: The Musical,” Musik och text: Toby Marlow & Lucy Moss *VINNARE

“A Strange Loop,” Musik och text: Michael R. Jackson

Bästa prestation av en skådespelare i en huvudroll i en pjäs

Simon Russell Beale, “The Lehman Trilogy” *VINNARE

Adam Godley, “Lehman-trilogin”

Adrian Lester, “The Lehman Trilogy”

David Morse, “Hur jag lärde mig att köra”

Sam Rockwell, “American Buffalo”

Ruben Santiago-Hudson, “Lackawanna Blues”

David Threlfall, “Hangmen”

Bästa prestation av en skådespelerska i en huvudroll i en pjäs

Gabby Beans, “The Skin of Our Teeth”

LaChanze, “Trouble in mind”

Ruth Negga, “Macbeth”

Deirdre O’Connell, “Dana H.” *VINNARE

Mary-Louise Parker, “Hur jag lärde mig att köra”

Bästa prestation av en skådespelare i en huvudroll i en musikal

Billy Crystal, “Mr. Saturday Night”

Myles Frost, “MJ” *VINNARE

Hugh Jackman, “The Music Man”

Rob McClure, “Mrs. Doubtfire”

Jaquel Spivey, “A Strange Loop”

Bästa prestation av en skådespelerska i en huvudroll i en musikal

Sharon D Clarke, “Caroline, or Change”

Carmen Cusack, “Flying Over Sunset”

Sutton Foster, “The Music Man”

Joaquina Kalukango, “Paradise Square” *VINNARE

Mare Winningham, “Girl From The North Country”

Bästa prestation av en skådespelare i en utvald roll i en pjäs

Alfie Allen, “Hangmen”

Chuck Cooper, “Trouble in mind”

Jesse Tyler Ferguson, “Take Me Out” *VINNARE

Ron Cephas Jones, “Clyde’s”

Michael Oberholtzer, “Take Me Out”

Jesse Williams, “Take Me Out”

Bästa prestation av en skådespelerska i en utvald roll i en pjäs

Uzo Aduba, “Clyde’s”

Rachel Dratch, “POTUS: Eller, bakom varje stor dumbas är sju kvinnor som försöker hålla honom vid liv”

Kenita R. Miller, “för färgade tjejer som har övervägt självmord/när regnbågen är enuf”

Phylicia Rashad, “Skeleton Crew” *VINNARE

Julie White, “POTUS: Eller, bakom varje stor dumbas är sju kvinnor som försöker hålla honom vid liv”

Kara Young, “Clyde’s”

Bästa prestation av en skådespelare i en utvald roll i en musikal

Matt Doyle, “Company” *VINNARE

Sidney DuPont, “Paradise Square”

Jared Grimes, “Funny Girl”

John-Andrew Morrison, “A Strange Loop”

AJ Shively, “Paradise Square”

Bästa prestation av en skådespelerska i en utvald roll i en musikal

Jeannette Bayardelle, “Girl From the North Country”

Shoshana Bean, “Mr. Saturday Night”

Jayne Houdyshell, “The Music Man”

L Morgan Lee, “A Strange Loop”

Patti LuPone, “företag” *VINNARE

Jennifer Simard, “Företag”

Bästa sceniska design av en pjäs

Beowulf Boritt, “POTUS: Eller, bakom varje stor dumbas finns sju kvinnor som försöker hålla honom vid liv”

Michael Carnahan och Nicholas Hussong, “Skeleton Crew”

Es Devlin, “The Lehman Trilogy” *VINNARE

Anna Fleischle, “Hängmän”

Scott Pask, “American Buffalo”

Adam Rigg, “Våra tänders hud”

Bästa sceniska design av en musikal

Beowulf Boritt och 59 produktioner, “Flying Over Sunset”

Bunny Christie, “Company” *VINNARE

Arnulfo Maldonado, “A Strange Loop”

Derek McLane och Peter Nigrini, “MJ”

Allen Moyer, “Paradise Square”

Bästa kostymdesign av en pjäs

Montana Levi Blanco, “Våra tänders hud” *VINNARE

Sarafina Bush, “för färgade flickor som har övervägt självmord/när regnbågen är enuf”

Emilio Sosa, “Trouble in mind”

Jane Greenwood, “Neil Simons Plaza Suite”

Jennifer Moeller, “Clyde’s”

Bästa kostymdesign av en musikal

Fly Davis, “Caroline, or Change”

Toni-Leslie James, “Paradise Square”

William Ivey Long, “Diana, The Musical”

Santo Loquasto, “Musikmannen”

Gabriella Slade, “SIX: The Musical” *VINNARE

Paul Tazewell, “MJ”

Bästa ljusdesign av en pjäs

Joshua Carr, “Hangmen”

Jiyoun Chang, “för färgade tjejer som har övervägt självmord/när regnbågen är enuf”

Jon Clark, “The Lehman Trilogy” *VINNARE

Jane Cox, “Macbeth”

Yi Zhao, “Våra tänders hud”

Bästa ljusdesignen för en musikal

Neil Austin, “Company”

Tim Deiling, “SIX: The Musical”l

Donald Holder, “Paradise Square”

Natasha Katz, “MJ” *VINNARE

Bradley King, “Flying Over Sunset”

Jen Schriever, “A Strange Loop”

Bästa ljuddesign av en pjäs

Justin Ellington, “för färgade tjejer som har övervägt självmord/när regnbågen är enuf”

Mikhail Fiksel, “Dana H.” *VINNARE

Palmer Hefferan, “Våra tänders hud”

Nick Powell och Dominic Bilkey, “The Lehman Trilogy”

Mikaal Sulaiman, “Macbeth”

Bästa ljuddesign av en musikal

Simon Baker, “Girl From The North Country”

Paul Gatehouse, “SIX: The Musical”

Ian Dickinson för autograf, “Company”

Drew Levy, “A Strange Loop”

Gareth Owen, “MJ” *VINNARE

Bästa regi av en pjäs

Lileana Blain-Cruz, “The Skin of Our Teeth”

Camille A. Brown, “för färgade tjejer som har övervägt självmord/när regnbågen är enuf”

Sam Mendes, “The Lehman Trilogy” *VINNARE

Neil Pepe, “American Buffalo”

Les Waters, “Dana H.”

Bästa regi av en musikal

Stephen Brackett, “A Strange Loop”

Marianne Elliott, “Company” *VINNARE

Conor McPherson, “Girl From The North Country”

Lucy Moss & Jamie Armitage, “SIX: The Musical”

Christopher Wheeldon, “MJ”

Bästa koreografi

Camille A. Brown, “för färgade tjejer som har övervägt självmord/när regnbågen är enuf”

Warren Carlyle, “The Music Man”

Carrie-Anne Ingrouille, “SIX: The Musical”

Bill T. Jones, “Paradise Square”

Christopher Wheeldon, “MJ” *VINNARE

Bästa orkesteringar

David Cullen, “Company”

Tom Curran, “SIX: The Musical”

Simon Hale, “Girl From The North Country” *VINNARE

Jason Michael Webb och David Holcenberg, “MJ”

Charlie Rosen, “A Strange Loop”

.
#vem #som #vann #på #Tony #Awards

Leave a Comment

Your email address will not be published.