Bednar: Avs "nära perfekt" i Game 2 utblåsning

Bednar: Avs “nära perfekt” i Game 2 utblåsning

DENVER – Colorado Avalanche slog Tampa Bay Lightning med 7-0 i match 2 i Stanley Cup-finalen på lördagen för att ta en ledning med 2-0 i serien över de tvåfaldiga försvarande cupmästarna.

Det var en prestation så bra att till och med Avalanche-tränaren Jared Bednar inte hade några riktiga anteckningar om hur han skulle förbättra sig.

“Det var verkligen så nära perfekt av ett spel som du kan komma från dina spelare,” sa Bednar. “När vi kom ur match 1 var vi farliga offensivt, men jag trodde att det fanns ytterligare ett steg för vår grupp. Vi utvärderade det, vi visade dem några saker och de gjorde ett bra jobb. Och på den defensiva sidan var vi mycket bättre ikväll. Det var inte ens nära. Jag trodde att vi gjorde några stora misstag som ledde till mål mot i match 1. Vi blev bättre på de områdena, bland annat.”

Det är ingen liten bedrift att slå in sju mål på en nätminnare som världen över Andrei Vasilevskiy antingen. Men Colorado hade sitt nummer från början.

Valeri Nichushkin hade lavinen igång tidigt i den första perioden med ett powerplay-mål, och sedan Josh Manson följde upp med en engångsman förbi Vasilevskiy av rusningen. Andre Burakovsky hade Colorado ledning med 3-0 efter de inledande 20 minuterna. Skottförsök gynnade Colorado med 24-10.

I den andra var det Nichushkin som återigen utökade Colorados ledning, följt av en fantastisk individuell insats av Darren Helm för att göra 5-0.

Mindre än tre minuter in i tredje perioden Cale Makar lade till ett kortfattat mål till rutten. Han lade till ytterligare ett kraftspel för att göra 7-0, och blev bara den fjärde spelaren i NHL:s historia att göra mål på shorthanded och på manövertaget i en cupfinal. De andra var Gordie Howe, Glen Wesley och Trevor Linden.

Den sortens resultat skulle vara imponerande mot vilken målvakt som helst, än mindre en vinnare av Vezina Trophy som Vasilevskiy. Bednar försökte hålla prestationen i perspektiv med Colorados övergripande spel.

“Antalet mål, jag blir inte så exalterad [about]. Jag tror bara att det handlar om hur vi spelade”, sa han. “Vissa dagar skjuter vi bättre än andra och vi spelar som vi gjorde ikväll, och vi får inte sju. Saker och ting måste gå rätt till. Han är en så bra målvakt att du måste sätta volym på honom. Ikväll sköt vi riktigt bra, vi skapade många chanser och våra killar begravde de chanser vi fick. Killar kände det ikväll.”

Och hur. Colorado har konsekvent predikat vikten av att inte låta Tampa Bays stamtavla påverka dess tillvägagångssätt. I spel 2 vann Avalanche alla striderna, var bättre i speciallag (2-för-4 med den extra mannen, jämfört med Lightnings 0-för-3) och fick en stark prestation från målvakten Darcy Kuemper i en 16-spar-avstängning.

Det var de minsta skotten Tampa Bay har genererat i en slutspelsmatch i år. Inte helt överraskande, med tanke på hur lite innehavstid – runt 28 % – blixten kunde ta tag i Colorados kvävande attack som de inte hade några svar på.

“[We are] hungriga på den defensiva sidan av saker och ting, försöker vinna så många lopp som vi kan, så många strider vi kan, komma över puckarna och göra det svårt,” sa Bednar. “Det är en del av vår identitet och vilka vi är. Våra killar har gjort det hela året och de fortsätter att göra det. Ikväll gjorde de det bättre än vi brukar.”

Så bra som Game 2 var, Colorado är medveten om att det bara var en vinst.

“Jag känner att vi spelade för vår identitet till ett “T” ikväll,” sa Makar. “Självklart hade vi några bra mål. Men i slutet av dagen vet vi att nästa match kommer att göra sitt bästa. Det är alltid nästa match som är svårast. Det var lite konstigt i kväll. Vi får möjligheter men killarna kunde utnyttja, så det är en bra del.”

Lavinen drabbades av ett bakslag i lördags, när Burakovsky lämnade matchen halvvägs med en skada. Bednar hade ingen uppdatering om sin status efteråt och sa att han fortfarande behövde utvärderas. Burakovsky missade nyligen tid i Western Conference-finalen med en bensjukdom men hade varit en viktig del sedan han återvände, och gjorde till och med vinnaren i övertid i match 1.

Lyckligtvis för Colorado saknas det inte djup. Och Avalanche kommer att behöva alla ombord när serien växlar till Tampa. Blixten gick även efter sin Eastern Conference-finalserie mot New York med 2-0, gick sedan hem för att vinna ett par och toppade till slut Rangers i fyra raka för att nå en tredje raka cupfinal.

Alla vet att det inte är över förrän det är över. Bednar sa att han är övertygad om att hans lag inte kommer att ta sig före.

“Det borde vara lätt för oss [going to Tampa]”, sa han. “Vi uppmärksammar inte bullret utanför vårt omklädningsrum och vi uppmärksammar inte det när [things being said] är bra. Vårt lag verkar bara vara riktigt fokuserade, uppringda och de är hungriga och de vill vinna, så de spelar så hårt de kan för att nå det [goal].”

.
#Bednar #Avs #nära #perfekt #Game #utblåsning

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *