Arbetare på 3 stora öldistributörer i Philadelphia-området i strejk;  kräver bättre löner, timmar

Arbetare på 3 stora öldistributörer i Philadelphia-området i strejk; kräver bättre löner, timmar

PHILADELPHIA (WPVI) — Arbetare på tre stora öldistributörer över Delawaredalen strejkar och kräver bättre löner och timmar för sina arbetare.

Teamsters Local 830 – som representerar tusentals förare, lager-/produktionsarbetare och säljare/marknadsföringspersonal inom den regionala dryckesindustrin – strejkade i söndags mot Delaware Valley Importing Distributors Association, som inkluderar Penn Beer Sales and Service, Origlio Beverages och Muller, Inc.

Om strejken fortsätter i mer än en vecka, säger experter att konsumenterna sannolikt kommer att se en inverkan på de stora amerikanska nationella varumärkena.

De tre företagen distribuerar populära öl, inklusive Miller-produkter, Coors, Budweiser och White Claw.

Facket kallade det sista erbjudandet förolämpande. De säger att de vill ha högre löner och bättre förmåner för arbetare.

“Ersättning är alltid en fråga, men det som är särskilt problematiskt är dryckesföretagens föreslagna arbetstimmar för våra medlemmar – 12 timmars skift under fem eller sex dagar i följd. Det är överdrivet”, säger Daniel Grace, förbundets sekreterare och kassör. “Dryckesföretagen vet att våra medlemmar är drivkraften bakom deras verksamhet och framgång, men de tror att de kan behandla oss som andra klassens medborgare. Vi kommer inte att stå för det.”

Strejken påverkar länen Philadelphia, Bucks, Delaware, Montgomery och Chester.

En talesperson för DVIDA säger att förhandlingarna har pågått i flera månader och att företagen är chockade över att det kommit så långt.

En talesperson sa i ett uttalande, “Trots det plötsliga arbetsstoppet är vi fast beslutna att arbeta igenom detta med våra fackliga medlemmar och hoppas att vi kan nå en snabb lösning.”

Människor som arbetar på ölbutiker säger att de förstår varför arbetarna strejkar, men är oroliga för sin verksamhet.

“Alla måste försörja sig nuförtiden och när allt går upp är det svårt. Det är svårt för alla, och du vet att det här företaget är en huvudartär här på Grant (Avenue) och Academy (Road), jag hoppas bara att vi gör det. inte förlora några affärer, säger Natalia Neuls, som arbetar på Beer Box.

Neuls säger att hon har en förlossning planerad till onsdag. Hon förväntar sig att hon kan vara slutsåld på flera inhemska öl innan dess och har redan nästan slut på populära smaker av White Claw.

“Jag tror att vi har ett par 12 förpackningar kvar men det är med allt… som tur är har vi mycket i lager, men några speciella favoriter som går fort under veckan kommer helt enkelt inte att finnas där,” sa hon.

Öldrickare hoppas att avtalsproblemen löses snart.

“De kommer att ha många arga människor. Inte bara med att priserna stiger med allt, de kommer att ta bort sin alkohol?” sa Karen Chavot från nordöstra Philadelphia.

På måndagseftermiddagen utfärdade DVIDA ett uttalande där de sa att de är “chockade och besvikna.

“Efter månader av samarbetande och produktiva möten är vi chockade och besvikna över denna vändning i sista minuten. Förhandlingskommittén för förbundets egna medlemmar enades enhälligt om att acceptera och godkänna ett robust och aggressivt långsiktigt paket som inkluderade den största löneökningen i vår femtioåriga historia. Det föreslogs för att erkänna det hårda arbete och den kritiska rollen de spelar och för att öka rekryteringsinsatserna för att underlätta kraven på nuvarande team. Trots det plötsliga arbetsstoppet är vi fast beslutna att arbeta igenom detta med våra fackliga medlemmar och hoppas att vi kan få en snabb lösning. När vi närmar oss sommarlovet har vi beredskapsplaner på plats för att minimera eventuella störningar för våra leverantörer och marknaden.”

Copyright © 2022 WPVI-TV. Alla rättigheter förbehållna.

.
#Arbetare #på #stora #öldistributörer #Philadelphiaområdet #strejk #kräver #bättre #löner #timmar

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *